Nekaj časa nazaj sem na chai.si naročil 12 čajev. Od teh sta bila dva kupljena po 50g, preostalih deset pa je bilo vzorcev. Prav zato sem tudi nakupoval pri tej trgovini: možen je nakup vzorcev po 4g — za občutek, ponavadi se porabi 1g na 1dcl vode —, največ deset naenkrat, kar je bilo zame popolno, saj sem v svetu zelenih čajev še bos in nisem hotel zapraviti preveč za nekaj, kar mi konec koncev niti ne bi bilo všeč. Sedaj ko sem poskusil vse, lahko podam svoje mnenje.
Vsak čaj bom ocenil v treh kategorijah: vonj, okus, pookus, zatem pa bom podal še splošne vtise. Te tri kategorije si sledijo tudi kronološko, saj čaj najprej zavohamo, potem ga pijemo, in nazadnje se prepustimo okusu, ki pride po. Ko smo že pri sosledjih, te ocene niso postavljene v nikakršen smiseln vrstni red.
~Vonj: ⭐⭐ ~Okus: ⭐⭐⭐ ~Pookus: ⭐⭐⭐
Še verjetno najbolj osnoven izmed vseh dvanajstih, verjetno sem ga že kdaj prej pil. Zame je bil instantna klasika, čaj je vrhunski. Prijeten in nežen ter zelo okusen na nenavadno nevsiljiv način. Ob pitju priporočam linške oči ali kakšen drug piškot.
~Vonj: ⭐⭐ ~Okus: ⭐⭐ ~Pookus: ⭐⭐
Okus je bil dokaj podoben osnovni senchi, čeprav manj impresiven, mogoče zaradi dodatka zelenega čaja z jasminom. Najbolj očitna lastnost tega čaja je njegov močan rožnat vonj, zaradi katerega deluje zelo “girly”. Morda bi to bil celo njegov največji adut nad ostalimi zelenimi čaji, ki sicer niti nimajo kaj posebej prijetnega vonja.
~Vonj: ⭐ ~Okus: ⭐ ~Pookus: ⭐
To je en izmed mnogih čajev, ki sem jih kupil zaradi želje po bolj aromatiziranemu zelenemu čaju. Kolikor sem imel izkušenj z zelenimi čaji iz filter vrečk je bil ta vedno dokaj grenek in sem bil mnenja, da takšen pač je in si ga lahko manj grenkega naredil le z dodatkom sadnih sestavin. Mogo mogo čaj ima namreč dodano banano, mango, melono, pasjonko itd., zato sem upal na nadvse prijetno sadno izkušnjo. Ta up je kar kmalu skalil zoprn okus po razredčeni banani, kot bi jedel tisti Mu jogurt s kočki ananasa, a v 90% vodni raztopini. Vonj sam po sebi še ni bil napačen, presenetljivo. Ne priporočam.
~Vonj: ⭐⭐⭐ ~Okus: ⭐⭐⭐ ~Pookus: ⭐⭐
Sledi prvi beli čaj na seznamu, ki me je ob nakupu prepričal z besedami “Juhuhu! Vriskali boste, ko boste poskusili ta čaj.” Imel je prijeten vonj in zelo zeliščen okus, čeprav niso navedene med sestavinami pomoje vsebuje kamilice. Imel pa je tudi nekako “mint”-y pookus. Vse te lastnosti bi ga morda priljubile oboževalcem planinskih čajev. Moja prva misel ob srebanju je bila: “To bi pil ob potici.” Name je naredil kar lep vtis, ga nekoč nameravam kupiti več.
~Vonj: ⭐⭐ ~Okus: ⭐⭐⭐ ~Pookus: ⭐⭐
Sem si vzel pravico preimenovati Godess v Goddess (na vrečki je bila napaka obratna — Goddes). Glede na spletno stran je to “zagotovo najbolj kvaliteten med rdečimi čaji”, in dotedaj sem se primoran strinjati. Prav res deluje nasploh zelo kvalitetno, nobenega gosta ne bi razočaral z njim. Od dotedaj omenjenih je bilo tega najlažje piti samega po sebi — prav noben piškot ni potreben niti kaj posebej zaželen.
~Vonj: ⭐⭐ ~Okus: ⭐⭐ ~Pookus: ⭐⭐
Zopet sem dobil občutek, da je to res kvaliteten čaj, vendar sicer nič posebnega. Označil bi ga kot bolj blag in sladek zeleni čaj, kar je prav to, kar sem prvotno iskal, vendar si ob poizkušnji niti ne želim več toliko kot prej. Če pa se bralcu takšen zvarek okusov zdi dobra ideja, vsekakor lahko priporočam.
~Vonj: ⭐⭐⭐ ~Okus: ⭐⭐⭐ ~Pookus: ⭐⭐
Prekrasen čaj z izjemnim vonjem. Voda se pri njem obarva še najbolj zeleno izmed vseh preizkušenih čajev, kar se mi zdi ironično, ker niti ni zeleni čaj temveč je mate čaj iz Južne Amerike. Kot sem že omenil, čaj ima čudovit vonj, ki kar seva iz vrečke. Z njim je sicer treba biti pazljiv, saj je voda kar kmalu prevroča in čaj izpade grenko. Prav tako sem opazil, da je pri (sicer primernih) višjih temperaturah bolj trpek ter postane najbolj okusen šele pri toplih oz. mlačnih temperaturah — vsaj meni je bil tedaj najljubši —, zato se pri pitju splača malo počakati, da se shladi. Ta je drugi, poleg senche, ki sem ga kupil v večji količini 50g, verjetno ga bom še kupil in ga vsakomur toplo priporočam.
~Vonj: ⭐⭐⭐ ~Okus: ⭐⭐ ~Pookus: ⭐⭐
Drugi ter zadnji izmed rdečih čajev. Menda nekateri ljudje čaju dodajajo mleko, vsaj tako sem slišal. No, pri temu čaju to ne bi bilo potrebno, saj ima mleko že vgrajeno v svoj DNK. Prav res je nekaj posebnega, načeloma mi je bil všeč vendar ne toliko, da bi ga kupil več. Če vaša vroča voda z okusom ne zdrži brez priokusa mleka, je to čaj za vas.
~Vonj: ⭐ ~Okus: ⭐ ~Pookus: ⭐
Pražen riž v čaju, fuj. Ne vem, zakaj sem ga sploh kupil, verjetno iz radovednosti. Prav nekako škoda mi je zanj. Vsebuje verjetno čisto dobro sencho, ki so jo potem prisilili v sobivanje s praženim rižem. Vonj je še najhujše, sicer bi ga mogoče še toleriral. Mogoče pa sem prestrog, skratka, ni zame.
~Vonj: ⭐⭐ ~Okus: ⭐⭐⭐ ~Pookus: ⭐⭐
Dober čaj, zopet en izmed tistih, ki preprosto deluje zelo kvalitetno. Prav tako je verjetno en izmed dražjih tu, stane namreč celih 4€ za 50g. V primerjavi z drugim dotedaj omenjenim belim čajem Sladki mediteran je ta bolj umirjen, z manj udarnim okusom.
~Vonj: ⭐⭐ ~Okus: ⭐ ~Pookus: ⭐
Podobna izkušnja kot pri genmaichi, sem pač moral zadostiti firbcu. Pravzaprav čaj niti ni nujno slab, le da mi ideja zelenega čaja z okusom limone v takšni obliki preprosto ni všeč. Na nek način sem pričakoval več, ne vem zakaj sicer, saj ima ta čaj točno okus senche z dodano limonsko travo, ki bi ga moral pričakovati. Verjetno bi sam lahko pripravil nekaj podobnega s samo sencho in nekaj kapljicami limone na koncu, me pa ideja ne mika več.
~Vonj: ⭐⭐ ~Okus: ⭐⭐⭐ ~Pookus: ⭐⭐
Zaključujem z zelenim čajem, ki bi se lahko kosal s sencho. Tej je zelo podoben, največja razlika je zame v tem, da je tamaryokucha bolj “jedkega” okusa — morda pa je za to kriva moja priprava, čeprav mi jedkost načeloma ni bila nevšečna. Najbolj me je presenetila cena: 7€ za 50g. Seveda mi je jasno, da obstajajo nekajkrat dražji čaji, pa mi je to vseeno veliko — za primerjavo, sencha je trikrat cenejša. Vseeno dober in kvaliteten čaj.